Solné sauny

Pod pojmem „solná sauna“ rozumíme jakýkoliv typ sauny, kde veškerý možný vnitřní obklad stěn je tvořen solným materiálem. Nejčastěji to bývají solné cihly, solné štípané kameny nebo solné panely. Tímto je dosaženo maximální koncentrace aniontů (záporných iontů) a minerálních látek, uvolňujících se ze soli, v prostoru sauny. Anionty jsou tzv. vzdušné vitamíny a mají viditelný vliv na podporu imunitního systému. Likvidují viry a bakterie, čistí lidský organismus, podporují schopnost pokožky vylučovat toxiny a působí hojivě. Jedná se o přírodní léčebnou a relaxační metodu, zažívající v posledních letech velký rozvoj. Působení aniontů na lidský organismus se projeví ve chvíli, kdy je jejich koncentrace v ovzduší 1000 – 5000 aniontů na  cm3. Doporučené množství soli v prostoru sauny je 16 kg na 1,5 – 2 m3. Zvýšení množství soli je přímo úměrné navýšení koncentrace aniontů.


Sůl se všeobecně doporučuje spíše do suchých saun. Důvody jsou nasnadě. Pokud je vystavena přílišné vlhkosti, má tendenci hodně se rozpouštět, tzv. plakat, v případě obkladu solnými cihlami se tvoří mapy a trpí tím i samotný design sauny. Vždy je také lepší vyhnout se umístění soli přímo u saunových kamen – vystavená takto vysoké teplotě má zase tendenci drolit se a vysychat. Není se však čeho obávat, kvalitní výrobce saun Vám poradí.


Rozšíření Vaší sauny o solnou terapii Vám tak přinese hned několik hodnot navíc. Vytvoříte si ideální prostor k inhalaci soli a relaxaci ve spojení s účinky sauny, znásobíte blahodárné účinky saunové procedury na Váš organismus a zároveň získáte atraktivnější interiér Vaší sauny. Ať už zvolíte solné cihly, solné panely či štípané solné kameny, stojí za to solný obklad podtrhnout  vhodným nasvícením. I tady se Vám nabízí několik variant, tou nejčastější je podsvícení za pomoci leddiod. Z Vaší sauny se tak stane naprostý relaxační ráj.