Využívané technologie v sauně

Finská sauna - sauny VitalTechnologie použitá k výhřevu sauny je alfou a omegou kvality saunování. Je proto třeba věnovat pečlivě pozornost jejímu výběru. V případě finské sauny to jsou saunová kamna, v případě infrasauny pak infratechnologie (světlo). Pojďme si k nim říct pár základních informací.

 

Saunová kamna pro finskou saunu

K výhřevu finské sauny se užívají saunová kamna. Častější variantou jsou kamna elektrická, můžete však zvolit i kamna na dřevo. Ovládání bývá buďto  přímo na jejich plášti nebo externě, digitální řídící jednotkou. 

Součástí kamen jsou zpravidla lávové kameny, které si můžete podle vlastní potřeby polévat vodou a takto vytvořeným parním nárazem si zvýšit vlhkost v prostoru. Druhou častou variantou je volba kamen s výparníkem, který Vám umožní nastavit si přesné procento vlhkosti v prostoru. 

Zároveň umožňují užití saunových esencí, díky kterým se Vaše sauna přemění na biosaunu. Příkon kamen je vždy dán velikostí sauny. Pro připojení elektrických kamen u finské sauny je vždy třeba mít zajištěn přívod elektřiny 400 V.

 

Infratechnologie pro infrasaunu

Finská sauna - sauny VitalK výhřevu infrasauny se užívá tzv. infratechnologie. Na trhu se dnes můžete setkat s několika jejími podobami a je třeba její kvalitě věnovat opravdu zvýšenou pozornost. Aby infratechnologie přinášela zdravotní a rehabilitační efekt, který má, je třeba, aby pracovala správně. Pokud tedy chcete mít její kvalitu opravdu zaručenu, žádejte po prodejci zdravotní vyjádření, které Vám zaručí vhodnost této infratechnologie k využití v sauně a působení na lidské tělo. 

Jednou z infratechnologií, která toto schválení Státního zdravotního ústavu má, je německá infratechnologie značky Elstein (keramické infrazářiče). 

Důležitá je vlnová délka infrazářičů. Ta by měla být ideálně kolem 9,4 mikronů. Takto pak naše tělo přirozeně vstřebává infrateplo a zdravotní efekt je zde zaručen. V případě nekvalitní infratechnologie může být zdravotní efekt buďto nulový nebo v horším případě i záporný, může např. dojít k vysychání kloubního mazu. Levné plošné zářiče, fólie, kovové trubice a jiné podoby infratechnologie mají navíc vysoké procento elektrosmogu a nejsou tím pravým, co by mělo na lidské tělo zářit ze vzdálenosti několika centimetrů. 

V případě kombinovaných saun se pak užívají tzv. infrapanely s krytím IP 65, které tak mohou fungovat i v prostředí s vyšším procentem vlhkosti.